Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednym


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


Społeczeństwo obywatelskie - społeczeństwo w którym zespół instytucji oraz różnego typu dobrowolnych, spontanicznych organizacji, związków i stowarzyszeń jest podstawą samodzielnego, wolnego od ingerencji państwa rozwoju obywateli, a zarazem stanowi wyraz ich własnej aktywności, inicjatyw i potrzeb.

Stowarzyszenie - prawna forma zrzeszania się obywateli w celu realizacji ich zbiorowych potrzeb (także politycznych). S. jest organizacją społeczną działającą z nadania państwa, opartą na dobrowolnym członkostwie, posiadającą strukturę organizacyjną określoną w statucie i realizującą cele ustalone przez członków.

System partyjny - konfiguracja partii politycznych w ramach konkretnego narodowego systemu politycznego, a także układ wzajemnych powiązań między partiami politycznymi.

System polityczny - podstawowa struktura, w ramach której toczy się życie polityczne. W teorii polityki brak jest powszechnie przyjętej definicji s.p. W ujęciu instytucjonalnym jest to ogół instytucji, za pośrednictwem których podejmowane są decyzje polityczne. W ujęciu relacjonalnym s.p. to ogół zależności, jakie powstają w procesie walki o władzę lub jej utrzymanie. Ujęcie funkcjonalne opisuje s.p. jako strukturę integrującą wspólnotę polityczną.

System wyborczy - zbiór reguł określających charakter i przebieg procesu, w którym indywidualne preferencje obywateli zostają przekształcone w głosy, a następnie przetworzone w decyzje dotyczące wyboru reprezentantów, uczestników procesu decyzyjnego, piastujących funkcję w organach obieralnych.

Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Dzialka Poznan