Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymŚmierć Lecha i Marii Kaczyńskich – kondolencje płyną z całego świata
Joanna Papiernik / 10.04.2010 19:28

„Takiego dramatu współczesny świat nie widział" - powiedział premier Donald Tusk na konferencji dotyczącej tragicznej katastrofy nad Smoleńskiem, w której zginął między innymi prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria. Cała Polska zamarła, gdy dotarły informacje o śmierci pary prezydenckiej i innych osób pełniących istotne funkcje w państwie. Śmierć pierwszych obywateli Polski to bezprecedensowa tragedia, która w jednej chwili zmieniła oblicze państwa. Z całego świata płyną kondolencje.

Samolot z Prezydentem Lechem Kaczyńskim, Marią Kaczyńską oraz polską delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, rozbił się przy lądowaniu na lotnisku w Smoleńsku. Nikt nie przeżył katastrofy.

Jest to bezprecedensowa sytuacja w dziejach Polski. Z całego świata napływają kondolencje. Jako pierwsi ubolewanie z powodu tragedii wyrazili przedstawiciele władz Rosji, na ich ziemi bowiem doszło do katastrofy. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew złożył kondolencje marszałkowi Sejmu RP Bronisławowi Komorowskiemu. Jak powiedział „ta tragedia przyniosła ból straty, straty niepowetowanej, ale właśnie w tych trudnych dniach bardzo ważna jest konsolidacja narodów, aby razem przezwyciężyć następstwa strasznej tragedii".,

Prezydent Czech Vaclav Klaus, który przyjaźnił się z Lechem Kaczyńskim, wyraził głębokie ubolewanie. Klaus został poinformowany o śmierci polskiego prezydenta podczas ingresu arcybiskupa Dominika Duki na prymasa Czech. Składając gratulację nowemu prymasowi stwierdził, że śmierć Lecha Kaczyńskiego jest "niesłychaną tragedią dla Polaków". Zaznaczył, że prezydent Kaczyński zrobił najwięcej dla stosunków polsko-czeskich. Był wyraźnie wzruszony i nie ukrywał smutku. "Straciłem prawdziwego przyjaciela" - dodał.

Kanclerz Angela Merkel skierowała list kondolencyjny na ręce premiera Donalda Tuska. „Z przerażeniem i wielkim smutkiem przyjęłam informację o tej potwornej katastrofie, w której zginął dziś Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, jego małżonka i cała, wysoka rangą delegacja w katastrofie pod Smoleńskiem", napisała Merkel. Całe „Niemcy łączą się z Polakami w żałobie i solidarności", czytamy w liście pani kanclerz.

Jak poinformowało BBC, premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown powiedział, że cały świat jest pogrążony w smutku z powodu śmierci polskiego prezydenta, jego małżonki i wszystkich, którzy im towarzyszyli. Wobec tragedii Brown przerwał kampanię wyborczą.

Kondolencje złożyli już m. in. amerykański prezydent Barack Obama, były litewski prezydent Valdas Adamkus, premier Szwecji Fredrik Reinfeldt, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, hiszpański minister spraw zagranicznych Miguel Angel Moratinos, austriacki kanclerz Werner Faymann i minister spraw zagranicznych Michael Spindelegger, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.


[ | ]


Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Mapa Europa