Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymPolska gospodarka na plusie, najlepiej w UE
Grzegorz Gacki / 28.01.2010 14:35

Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2009 r. był realnie wyższy o 1,7 procent w porównaniu z rokiem 2008 - podał Główny Urząd Statystyczny. W 2008 r. w porównaniu z 2007 r. wzrost PKB wyniósł 5 procent.

- Po wstępnych wynikach GUS mamy potwierdzenie bardzo dobrej nowiny z punktu widzenia polskiej gospodarki. Jesteśmy jedyną gospodarką w Europie, która jest na plusie za cały rok 2009. Te dane GUS, mówiące że wzrost osiągnął 1,7 są lepsze niż zakładali najwięksi optymiści jeszcze dwa tygodnie temu - skomentował wyniki polskiej gospodarki premier Tusk.

Entuzjazm premiera studzą jednak przedstawiciele środowisk gospodarczych. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich 1,7-procentowy wzrost PKB w 2009 r. jest przede wszystkim zasługą polskich przedsiębiorców.

- Dzisiejsze dane GUS o 1,7 proc. wzroście PKB w 2009 r. wyraźnie pokazują, że polscy przedsiębiorcy wykazali się dużą elastycznością i operatywnością. Pokazali, że potrafią zdobywać nowych odbiorców oraz wprowadzać programy oszczędnościowe. Nie redukowali zatrudnienia na ślepo, lecz przenosili pracowników z działów produkcyjnych do handlowych - powiedział ekspert Konfederacji, Piotr Rogowiecki. - Warto podkreślić, że dobry, zeszłoroczny wynik gospodarczy nie jest w żadnej mierze zasługą rządu - dodał Rogowiecki.

Do przyrostu miejsc pracy i rzeczywistego nadrabiania dystansu do krajów UE15 potrzebujemy jednak znacznie wyższego wzrostu - w granicach ok. 4 - 5 procent. Do dynamicznego i trwałego rozwoju gospodarka potrzebuje jednak głęgokich, systemowych reform - w szczególności w zakresie finansów publicznych.


[ | ]


Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Tanie hotele w Polsce