Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymTusk i Brown o ochronie klimatu, światowej gospodarce oraz współpracy w Afganistanie
Joanna Gacka / 29.04.2009 02:08


Współpraca na rzecz ochrony klimatu i metod jej finansowania oraz działania na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktów na świecie to główne tematy rozmowy premierów Donalda Tuska i Gordona Browna. Szefowie rządów Polski i Wielkiej Brytanii poruszyli także kwestię światowego kryzysu gospodarczego oraz udziału Wielkiej Brytanii w polskich inicjatywach takich jak Partnerstwo Wschodnie czy pomoc dla muzeum w Auschwitz.


Szef brytyjskiego rządu zadeklarował przystąpienie do działań na rzecz wsparcia Muzeum w Auschwitz. - Będziemy uczestniczyć w tej inicjatywie, która została podjęta przez premiera Tuska, by Auschwitz stało się pomnikiem, o którym świat musi pamiętać – podkreślił po spotkaniu z Donaldem Tuskiem.

Obaj premierzy zadeklarowali także dalszą współpracę w Afganistanie i Azji środkowej. - Dzisiaj premier Tusk i ja spojrzeliśmy również w przyszłość. Przede wszystkim uzgodniliśmy, że wzmocnimy naszą współpracę w obszarach globalnego bezpieczeństwa – zadeklarował szef brytyjskiego rządu. Podkreślił też, że cieszy się z decyzji o wzmocnieniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Gordon Brown wyraził uznanie dla polskich żołnierzy służących w misji i ich rodzin.

Gordon Brown podziękował także za wkład, jaki Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii wnoszą w rozwój społeczeństwa i gospodarki brytyjskiej.

Premier Wielkiej Brytanii przypomniał o ważnych dla Polski rocznicach, które przypadają w tym roku: 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 20. rocznicy obalenia komunizmu, ale też 10. rocznicy przystąpienia Polski do NATO i 5. – wejścia do UE. - Europa i NATO skorzystały w ogromnym stopniu z wkładu Polski w pracę tych organizacji – powiedział – Z dumą mogę powiedzieć, że Wielka Brytania była jednym z krajów najsilniej wspierających polskie członkostwo w NATO oraz w UE i chcę zapewnić, że wciąż jest i pozostanie jednym z najsilniejszych polskich partnerów w obydwu tych organizacjach – dodał.

Brytyjski premier z uznaniem odniósł się do decyzji Polski o przystąpieniu do elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zaznaczył, że fundamenty polskiej gospodarki, podobnie jak brytyjskiej, są silne. Wezwał jednocześnie instytucje finansowe takie jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjne i Bank Światowy do bardziej intensywnych działań na rzecz wsparcia dla sektora bankowego w Europie Środkowej i Wschodniej. - Trzeba zrobić wszystko, aby gospodarka europejska wróciła na drogę rozwoju – podkreślił Gordon Brown.

W rozmowie szefowie rządów Polski i Wielkiej Brytanii omówili także agendę najbliższych miesięcy oraz odnieśli się do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego i nowego porządku politycznego po eurowyborach. - Widać, że Polacy i Brytyjczycy mają wspólny pogląd na większość spraw dotyczących UE – podkreślił premier Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu.

(KPRM)


[ | ]


Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Pudel