Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymRząd pomoże w przekształceniach szpitali
Grzegorz Gacki / 23.02.2009 00:00

Rząd przedstawił program „Ratujemy polskie szpitale", który zapewni jednostkom samorządu terytorialnego realną pomoc w przekształcaniu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Program będzie realizowany przez Ministerstwo Zdrowia przy współpracy z samorządami, NFZ i BGK oraz przy wsparciu specjalnie powołanej Grupy Ekspertów.

Zaproponowane przez rząd rozwiązania będą zachęcać samorządy do powołania spółek kapitałowych, w miejsce dotychczasowych SP ZOZ-ów. Forma spółek służyć będzie bardziej efektywnemu zarządzaniu zakładami oraz poprawie ich organizacji i finansowania. Jak wynika z „Raportu o przekształceniach własnościowych w sektorze ochrony zdrowia w latach 1999-2008", prawie wszystkie „przekształcone" dotychczas zoz-y osiągają korzystny wynik finansowy.

Pomoc otrzymają samorządy, które przygotują i przyjmą plan restrukturyzacji (w tym zasady i harmonogram przekształcenia sp zoz), powołają spółkę kapitałową, przedstawią biznesplan oraz propozycję restrukturyzacji i spłaty zobowiązań jednostki samorządu terytorialnego przejętych w wyniku przekształcenia sp zoz, uzyskają pozytywne oceny NFZ i BGK oraz akceptację wojewody. Przekazanie pieniędzy na restrukturyzację odbywać się będzie na podstawie umów zawartych między rządem a samorządem terytorialnym.

Samorządy przekształcające sp zoz-y otrzymają dotację na spłatę przejętych zobowiązań publicznoprawnych, części zobowiązań cywilnoprawnych. Środki finansowe przekazywane będą samorządom na zadania własne, z zakresu polityki rozwoju, nieujęte w kontraktach wojewódzkich. Każdy chętny samorząd, który przygotuje program restrukturyzacyjny dla swojego szpitala, po jego wdrożeniu otrzyma środki na restrukturyzację zobowiązań. Program prowadzony będzie w latach 2009-2011.

Minister Zdrowia zaprosiła do współpracy w realizacji Programu Grupę Ekspertów - osoby, które posiadają bogate doświadczenie w zarządzaniu ochroną zdrowia. Samorządowcy i dyrektorzy szpitali będą mogli kontaktować się z Grupą Ekspertów poprzez stronę internetową. Planowane są również spotkania z członkami Grupy na terenie całego kraju.

www.polska.pl[ | ]


Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Złoto