Polskie przewodnictwo
Jarosław Piwowar / 08.12.2004 14:42
Pierwsze przewodnictwo w Unii Europejskiej Polska obejmie w 2011 roku - zadecydowali ambasadorowie krajów unijnych w Brukseli. Wraz z nami na czele Unii stanie Cypr i Dania.
Okres od lipca 2011 do końca grudnia 2012 roku może być znaczący dla krajów Unii Europejskiej. Wtedy będą się kończyć prace na temat unijnego budżetu na lata 2014-21. W tym czasie najprawdopodobniej negocjacje akcesyjne Turcji będą dobiegały końca, a być może nasi dyplomaci będą zabiegali o wcześniejsze przyjęcie Ukrainy do UE. Mimo, że termin naszego przewodnictwa wydaje się odległy, to przygotowania do niego, mają się rozpocząć już w przyszłym roku. Zwykle starym państwom Unii, takie przygotowania zabierały ok. dwóch lat, ale nowym członkom potrzeba zdecydowanie więcej czasu.
Obecnie każdy kraj przewodzi pracom UE przez okres pół roku. Po 2006-08 roku na czele Unii stawać mają trzy państwa, na okres 18 miesięcy. "Eurotrójki" zostały ułożone według schematu: kraj duży plus średni i mały. Pierwszymi państwami, które będą kierowały pracami Unii będą: Niemcy, Słowenia i Portugalia.
Eksperci są zdania, że to bardzo dobrze, iż Polacy są w grupie z Danią. Według nich Dania to kraj z doświadczoną i pragmatyczną administracją, świetnie radzący sobie z negocjacjami. To właśnie Duńczycy przewodzili UE, kiedy Polska kończyła negocjacje akcesyjne.
Podczas szczytu w Brukseli (16-17 grudnia) przywódcy państw członkowskich ustalą dokładny kalendarz przewodnictw w Unii Europejskiej.
www.centrumprasowe.net, www.polska.pl