Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymUnijne podwyżki za nami
Marcin Pijaczyński / 13.05.2004 22:29

Narodowy Bank Polski stwierdził, że ujawniły się już wszystkie podwyżki, które są uzasadnione regulacjami Unii Europejskiej, natomiast w przypadku przewidywanych obniżek efekt wejścia Polski do UE jeszcze się w pełni nie zrealizował.

NBP podkreśla, że zmiany cen takich towarów jak paliwa, węgiel czy owoce nie są związane z akcesją, są natomiast skutkiem działania globalnych czynników, wynikiem decyzji administracyjnych lub czynników sezonowych.

Analizą NBP nie został objęty proces tanienia w dłuższym okresie niektórych towarów i usług, co powinno nastąpić ze względu na liberalizację niektórych rynków i rosnącą konkurencję. Dotyczy to m.in. usług telekomunikacyjnych i energii elektrycznej.

Pełne wyrównywanie cen do poziomu starych krajów Unii Europejskiej może wystąpić tylko przy zbliżaniu się dochodów realnych społeczeństwa do poziomu notowanego w tych krajach - podkreśla Narodowy Bank Polski.

Od końca marca trwa akcja Narodowego Banku Polskiego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów "Unia Europejska - ceny", której celem jest zapobieganie temu by przystąpienie Polski do UE było wykorzystywane jako pretekst do podnoszenia cen.

Z wcześniejszych analiz NBP wynika, że łączny efekt zmian cen związanych z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej to wzrost inflacji o nie więcej niż 0,9 pkt. proc.

NBP zaznacza, że po 1 maja 2004 r. na regulacje związane z wejściem Polski do UE, a powodujące podwyżki cen, nałożyło się działanie innych czynników, takich jak wzrost cen surowców (ropy naftowej, węgla) oraz wcześniejsze osłabienie kursu złotego. Potwierdza to również rozkład podwyżek cen zgłoszonych do specjalnie utworzonej infolinii.

www.centrumprasowe.net, www.polska.pl


[ | ]


Lista komentarzy
Brak komentarzy.
Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone