Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymPO proponuje "referendalne" zmiany w konstytucji
RMF FM / 15.01.2003 17:48

"Nieobecni nie mają racji" - to hasło przyświeca pomysłom na okołoreferendalną zmianę konstytucji. Politycy Platformy Obywatelskiej proponują, by z ustawy zasadniczej wykreślić artykuł mówiący o tym, że wiążące jest tylko referendum, w którym weźmie udział ponad 50 proc. obywateli.

Na pierwszy rzut oka, propozycja PO wygląda na pomysł mający na celu to, by unijne "tak" uzyskać za wszelka cenę. Z drugiej jednak strony, nie trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy przy urnach w referendum stawi się 49 proc. obywateli, czyli 14 mln osób. Ich głosy byłyby wtedy nieważne, a o wejściu do Unii zadecydowałoby 560 parlamentarzystów, wybranych głosami 46 proc. obywateli (taka była właśnie frekwencja w wyborach parlamentarnych).

Inicjatywa PO nie znajduje jednak w innych klubach większego poparcia. Kaktus na ręku mi wyrośnie, jeśli w tym Sejmie znajdzie się większość, która zdoła zmienić konstytucję - mówi Tomasz Nałęcz z Unii Pracy. Również SLD jest przeciwna takim zmianom w konstytucji: Konstytucja, która jest najwyższym aktem, nie powinna podlegać tego rodzaju wahaniom - mówi Ryszard Kalisz.

Do zmiany zdania mógłby przekonać lewicę zapewne jedynie prezydent Aleksander Kwaśniewski i dlatego Platforma już zapowiedziała, że będzie rozmawiać z nim w tej sprawie.

Czasu jednak jest mało, ponieważ sejmowa komisja zakończyła już prace nad ustawą o referendum. W projekcie upadły rewolucyjne pomysły głosowania rozłożonego na 2 dni, czy korzystania z Internetu. Referendum ma się odbyć, jak zawsze, w niedzielę, ale urny będą czynne do 22.00, a nie 20.00. Możliwe będzie także oddanie głosu przez pełnomocnika, którego wyznaczyć mogą osoby niepełnosprawne albo te, które skończyły 75 lat.

źródło:www.rmf.fm


[ | ]


Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Telefony opisy