Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymDebata plenarna w Sejmie nad informacją Rządu RP w sprawie negocjacji Polski z UE
www.ukie.gov.pl / 07.12.2002 16:02

4 grudnia odbyła się w Sejmie debata nad Informacją Rządu RP w sprawie negocjacji członkowskich z Unią Europejska, którą przedstawiła minister ds. europejskich, Danuta Hübner. Wystąpienia wygłosili również: premier Leszek Miller, wicepremier Jarosław Kalinowski oraz wicepremier Grzegorz Kołodko.

Minister Danuta Hübner przywołała polską drogę do europejskich struktur, zaprezentowała dotychczasowy bilans rokowań RP-UE. Podkreśliła, że członkostwo z UE będzie likwidacją pojałtańskiego porządku i powrotem Polski do normalności. Polska utożsami się z wartościami, które leżą u podstaw Wspólnot Europejskich, takimi jak solidarność, otwartość, praworządność, pluralizm. Integracja Polski z Unią Europejską będzie rezultatem 13 letnich dążeń, starań i działań wszystkich rządów od 1989r., które popierały ten proces, bez względu na polityczne opcje. "Jest to urzeczywistnienie idei, która wykracza poza jedno pokolenie, to dowód, że"Stara Europa" jest zdolna do podejmowania nowych wyzwań i wyrzecze".Jaki scenariusz, jeżeli Polska nie stanie się państwem członkowskim UE. “Wtedy, grozi Polsce załamanie się złotego, ucieczka finansowego kapitału, spadek bezpośrednich inwestycji, które przeniosą się do innych państw już będących w UE, nierówne warunki konkurencji dla polskich przedsiębiorców, bez szans na dostęp do światowych rynków. Będziemy biernymi obserwatorami decyzji politycznych i gospodarczych, które będą nas bezpośrednio dotykać, ale na których podejmowanie nie będziemy mieli żadnego wpływu. Od samych Polaków zależy, czy będzie to szansa do wykorzystania, czy też do zmarnowania”

Minister D.Hübner zaapelowała do wszystkich sił politycznych o pełne poparcie dla integracji europejskiej.

Premier Leszek Miller nawoływał do stworzenia wspólnego frontu na rzecz wynegocjowania najlepszych warunków dla Polski.

W czasie debaty odbyła się dyskusja nad zgłoszonymi przez kluby parlamentarne Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Ligi Polskich Rodzin oraz Samoobrony projektami uchwał związanymi z negocjacjami i integracją Polski z UE.

W trakcie posiedzenia dyskutowano także o poselskich projektach uchwał zgłoszonych przez cztery kluby parlamentarne. Komisja Europejska Sejmu wniosła o odrzucenie projektów uchwał: PiS (w sprawie warunków członkostwa Polski w Unii Europejskiej), LPR (w sprawie zawieszenia negocjacji z Unią Europejską) i Samoobrony (w sprawie zmiany terminu wejścia Polski do Unii Europejskiej). Odnośnie projektu uchwały Platformy Obywatelskiej w sprawie integracji Polski z Unią Europejską, Komisja Europejska wniosła o jej przyjęcie przez Sejm.

Odnosząc się do projektów uchwał, posłowie SLD i PO apelowali o nie przesuwanie terminu akcesji Polski do UE. Przewodniczący Komisji Europejskiej Sejmu, poseł Józef Oleksy wyraził żal z powodu braku dyskusji na temat cywilizacyjnych korzyści integracji Polski z Unią oraz stwierdził, że "wchodzimy do UE, by ją zmienić".

Poseł Jerzy Jaskiernia (SLD) podkreślił wkład, jaki w proces integracji europejskiej Polski miały wszystkie dotychczasowe jej rządy. Wyraził nadzieję, iż ostatnia faza negocjacji doprowadzi do optymalnego rozstrzygnięcia. Oświadczył również, poparty przez wielu parlamentarzystów koalicji i opozycji, że Sejm oczekuje od rządu klarownego przedstawienia wyników negocjacji, aby obywatele w referendum mogli dokonać świadomego wyboru.

Poseł Janusz Lewandowski (PO) wyjaśniał, że Polska nie negocjuje zasad UE, które są już ustalone, lecz możliwości odstępstw od tych zasad. Apelował również o nie zagubienie w rokowaniach idei europejskiej oraz podkreślił, że Traktat z Nicei daje Polsce "siły wpływania na losy UE".

Wielu posłów koalicji oraz Platformy Obywatelskiej wskazywało na "ogromne koszty zaniechania" i ostrzegało, że Polski nie stać na pozostanie poza Unią. Bogdan Klich (PO) oświadczył: "Daję sakramentalne ‘Tak’ dla Polski akcesji do UE".

źródło:www.ukie.gov.pl[ | ]


Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Zabytki