Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymGazeta Wyborcza - „SLD się rozlicza”
Agnieszka Rosa / 25.11.2002 15:48

„To nie był spotkanie władz partii cieszącej się wyborczym zwycięstwem”- czytamy w dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej o niedzielnych obradach Rady Krajowej SLD. Po wygranych nieznacznie wyborach samorządowych przyszedł czas na rozliczenia i podsumowania. Wszyscy są zgodni co do tego, że SLD jest nadal liderem. Ale na jak długo?

W bezpośrednich wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast Sojusz poniósł klęskę. Może nadeszła pora aby zacząć wymieniać dotychczasowych liderów, którzy nie zdobyli zaufania społeczności lokalnych. Być może listopadowe wybory samorządowe są sygnałem ostrzegawczym przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi. Autor artykułu, Wojciech Załuska informuje, że propozycje wymiany liderów zgłosił sam premier Leszek Miller. Jednocześnie zaproponował przesunięcie terminu Krajowego Kongresu partii. Według szefa rządu powinien on się odbyć zaraz po wiosennym referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a nie jak wcześniej ustalono na przełomie 2003/2004.
Podczas niedzielnych obrad niepokojące były objawy pewnego rozluźnienia, spadku dyscypliny w szeregach Sojuszu. Podczas wystąpień liderów na sali rozlegały się rozmowy i głośne komentarze. Nie pomogły prośby Millera o zachowanie spokoju. Równie niepokojące było wystąpienie Sylwii Pusz, która stwierdziła, że koalicja AWS- UW po roku rządzenia straciła około 1 proc. poparcia. Sojusz stracił już kilkanaście. Zbytnia walka o stanowiska, słabe władze lokalne, zachłyśnięcie się ubiegłorocznym zwycięstwem w wyborach parlamentarnych to najważniejsze według Sylwii Pusz błędy Sojuszu- informuje Gazeta.
Pojawiły się głosy niezadowolenia. Swoje rozczarowanie wyrazili zwłaszcza „młodzi” oraz lobby kobiece. Władze Sojuszu obiecywały, że wybory samorządowe będą polem do popisu dla młodych działaczy. Znów skończyło się tylko na obietnicach. Niezadowoleni byli także przeciwnicy bezpośrednich wyborów na burmistrzów, wójtów, i prezydentów miast. Rozległy się opinie, że taka forma wyborów wzmocniła niebezpiecznie prawicę.
Receptą premiera na spadek notowań SLD było skupienie się na przyszłości. Według Millera „skupienie się” ma polegać na znalezieniu nowych liderów, którzy będą umieli zdobyć poparcie elektoratu. Co ciekawsze nie tylko lewicowo nastawionego ale także tego z centrum.
Większość działaczy zabierających głos była zgodna co do tego, że trzeba przede wszystkim zmienić system awansu i zdobywania stanowisk w partii. Tadeusz Iwiński mówił otwarcie „o potrzebie rozbicia partyjnych koterii”- czytamy w Gazecie.
Miller przedstawił trzy prawdopodobne scenariusze rozwoju SLD. Po pierwsze nie zmieniać nic w sposobie rządzenia zapoczątkowanym rok temu, po drugie wewnętrzne rozbicie Sojuszu przez prowadzenia ciągłych sporów i wreszcie po trzecie nadanie swojej polityce nowego rozpędu. Oczywiście, jak łatwo się domyślić premier popiera trzecią wersje. Ale do tego potrzebne będą zmiany wewnętrzne. Zwłaszcza zwiększenie spójności oraz zmiana statutu.
Nie wiadomo jak potoczą się dalsze losy partii rządzącej. Czy działacze, szczególnie lokalni wezmą pod uwagę błędy wytknięte przez centralę? Na pewno ważnym głosem we wczorajszej debacie był głos dotyczący Unii Europejskiej. Premier apelował o współpracę międzypartyjną, ponieważ przystąpienie do Unii będzie wynikiem ciężkich zmagań różnych formacji politycznych. Należy zapomnieć o podziałach w obliczy tak ważnej historycznie chwili jaką może być przystąpienie Polski do UE - tak można zinterpretować słowa Millera.

źródło:< www.wyborcza.pl www.wyborcza.pl>[ | ]


Lista komentarzy
Brak komentarzy.
Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Szczupak