Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymNewsweek - "Unia zagrożona"
Agnieszka Rosa / 19.11.2002 17:09

„Miesiąc przed końcem negocjacji z Brukselą rozsypał się tradycyjny układ sił między zwolennikami a przeciwnikami Unii Europejskiej. Obóz zwolenników integracji z Unią jeszcze nigdy nie był tak słaby, a wynik referendum tak bliski „nie””- czytamy w 47 numerze Newsweeka z 24 listopada 2002.

Marcin Karnowski, Amelia Łukasiak i Zofia Wojtkowska podsumowują i analizują nastroje społeczeństwa i polityków na kilka miesięcy przed decydującym referendum. Na pewno wielkim szokiem ostatnich dni była deklaracja liderów PiS, którzy niemal zaraz po wyborach zdecydowali o tym, że nie poprą wejścia do Unii na takich warunkach jakie są proponowane. Tym samym PiS stanął w jednym szeregu z LPR i Samoobrona, partiami, które walkę ze zjednoczeniem prowadzą już od dawna. W szeregu partii walczących nadal o naszą integrację pozostali już tylko dwaj liczący się zawodnicy: SLD i PO. Decyzja Kaczyńskiego jest elementem gry politycznej i kalkulacji co się opłaca a co nie. Zapomniano o racji stanu, przedkładając ponad wszystko własne interesy w perspektywie kolejnych wyborów. Stanowisko Kaczyńskiego staje się coraz bardziej popularne wśród zwykłych obywateli. Może i chcemy wejść do Unii ale nie na kolanach - tak mniej więcej można streścić poglądy lidera PiS. Według sondaży około 60, może nawet 70 proc. dorosłych Polaków nadal mówi Unii „tak”. Można się tylko obawiać tego, że w decydującym dniu zmienimy zdanie pod wpływem krzykliwych nawoływań eurosceptyków albo zrezygnujemy z możliwości głosowania ( jak wynika z frekwencji ostatnich wyborów nie zależy nam bardzo na korzystaniu z przywilejów demokracji). Autorzy artykułu stwierdzili też, że niepokojąca jest zdecydowana postawa na „nie” i dosyć mało pewna postawa na „tak” dla naszej akcesji, Oznaczać to może, że w pewnej chwili część niezbyt pewnych zmieni zdanie na niekorzyść Unii.
Do tej pory przeciwnicy integracji mają o wiele więcej pomysłów, argumentów i wyobraźni. Walczą o swoje poglądy zdecydowanie i z poświęceniem. Zwolennicy Unii ( przede wszystkim SLD i rząd Leszka Millera) wydają się ciągle zastanawiać jak zachęcić społeczeństwo. A czas mija.. Widać tego efekty. Dziennikarze „Newsweeka” informują, że aż 48 proc Polaków uważa kampanię informacyjna rządu za źle przygotowaną. Wielu ludzi jak np. były minister rolnictwa Jacek Soska przechodzi do wrogiego obozu, zniecierpliwionych sposobem negocjowania i przede wszystkim sposobem informowania społeczeństwa. Dobrym przykładem podawanym w tym artykule jest również postać Carla Beddermanna, niemieckiego doradcy przedakcesyjnego UE, który radykalnie zmienił ostatnio swoje poglądy, Zamienił swoją pracę dla Unii na gościnne występy w Radiu Maryja, gdzie zajmuje się etatowym straszeniem Polaków i zniechęcaniem ich do integracji z resztą Europy.
Analizując błędy popełnione przez euroentuzjastów autorzy piętnują przede wszystkim to, że brakuje pracy w terenie. Doły partyjne nie mają czasu ani chęci na zajmowanie się uświadamianiem swoich wyborców ile zyskają dołączając do zjednoczonej Europy.
Wszyscy wiedzą, że Europa się oddala, rosną w siłę formacje radykalne. Rośnie również niezadowolenie. Upływa czas. A coraz więcej osób się waha.

żródło:www.newsweek.pl


[ | ]


Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
WyposaĹźenie