Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymOświadczenie premierów
Marcin Pijaczyński / 18.11.2002 14:33

Efektem bezprecedensowego w historii negocjacji spotkania premierów państw kandydujących do Unii Europejskiej w Warszawie, jest wspólne oświadczenie szefów rządów państw kandydackich.

Podczas warszawskiego spotkania oceniono propozycje finansowe, które Unia Europejska przedstawiła po Szczycie w Brukseli. Zgodzono się, że negocjacje akcesyjne powinny zakończyć się w grudniu, tak aby kraje kandydackie mogły przystąpić do Unii bez opóźnień i wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r.

"W celu zapewnienia perspektyw wzrostu i rozwoju w poszerzonej Unii Europejskiej pakiet finansowy musi gwarantować równowagę makroekonomiczną w nowych państwach członkowskich i zapewnić im stabilną ogólną pozycję finansową po akcesji w celu wypełnienia kryteriów z Maastricht. Pozycja budżetowa netto nowych państw członkowskich powinna być lepsza niż w roku poprzedzającym przystąpienie do UE oraz powinna ulegać dalszej poprawie w trakcie obecnej perspektywy finansowej. Ponadto należy w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez ramy finansowe z Berlina w celu zwiększenia wsparcia w takich dziedzinach jak polityka strukturalna i spójności oraz rolnictwo. W tym kontekście Szefowie Rządów wyrazili niepokój, że decyzje Rady Europejskiej w Brukseli są znacznie poniżej pułapów berlińskich, w szczególności w wyniku ograniczenia środków na zobowiązania na działania strukturalne" - napisano w przyjętym oświadczeniu.

Premierzy podkreślili, że decyzja na temat wyjściowego poziomu dopłat bezpośrednich i stopniowego dochodzenia do ich pełnej wysokości nie gwarantuje osiągnięcia celu krajów kandydujących, jakim jest zapewnienie, że ich rolnicy będą korzystali z warunków konkurencji równych tym, które dotyczą rolników w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Biorąc to pod uwagę postulują podniesienie kwot przewidzianych w propozycji Unii Europejskiej oraz ograniczenie proponowanego okresu przejściowego na dochodzenie do pełnej wysokości dopłat bezpośrednich.

W warszawskim spotkaniu wzięli udział: premier Czech Vladimir Śpidla, premier Estonii Siim Kallas, premier Litwy Algirdas Brazauskas, premier Łotwy Einars Repse, premier Malty Eduard Fenech Adami, premier Polski Leszek Miller, premier Słowacji Mikulaą Dzurinda, premier Słowenii Janez Drnovąek, premier Węgier Peter Medgyessy, a także główny negocjator Cypru George Vassillou.

źródło:link www.polska.pl www.polska.pl>


[ | ]


Lista komentarzy
Brak komentarzy.
Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Srebro