Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymNieco później do UE
Marcin Pijaczyński / 13.11.2002 15:25

Jest coraz bardziej prawdopodobne, że wejście Polski i innych krajów do Unii Europejskiej odbędzie się z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Ma się to jednak stać przed lipcem 2004 r., jak oceniają nieoficjalnie unijni dyplomaci.

Powody opóźnienia rozszerzenia Piętnastki mogą być dwa: danie parlamentom narodowym więcej czasu na przyjęcie nowych członków oraz upewnienie się, że kraje wchodzące do Unii nie będą wpłacały do jej budżetu więcej niż otrzymają.

Jeśli traktat akcesyjny zostanie podpisany zgodnie z planem w kwietniu 2003 r., to jest mało prawdopodobne, że wszystkim parlamentom narodowym uda się przeprowadzić proces jego ratyfikacji do końca 2003 r.

Komisarz ds. poszerzenia UE Günter Verheugen podkreśla, że Polska zyska finansowo na opóźnieniu. Fundusze przeznaczone dla dziesięciu krajów dołączających do Unii Europejskiej będą takie same, ale ich składki do wspólnego budżetu zostaną znacznie ograniczone. W przypadku Polski każdego miesiąca do budżetu UE musiałoby wpływać około 200 mln euro - za miesiące, w których nie będziemy członkami Piętnastki oczywiście nie zapłacimy.

Bardzo ważne jest jednak, aby nowe kraje miały możliwość uczestniczenia w zaplanowanych na czerwiec 2004 r. wyborach do Parlamentu Europejskiego - przedstawiciele Komisji Europejskiej podtrzymują obietnicę, że będziemy w nich uczestniczyć.

Zakończenie negocjacji z kandydatami przewidywane jest 12 i 13 grudnia na Radzie Europejskiej w Kopenhadze. Tam właśnie podany zostanie ostateczna decyzja w sprawie terminu przyjęcia dziesięciu krajów kandydujących do Unii Europejskiej.

źródło:www.polska.pl


[ | ]


Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone