Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymNieuczciwa konkurencja
Agnieszka Rosa / 05.11.2002 16:12

Od 10 listopada 2002 zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa „O zwalczaniu nieuczciwej konkurencji”. Postrzegana przez opinie publiczna jako wojna wypowiedziana wielkim centrom handlowym. Oczywiście posłowie bronią rodzimego handlu, zwłaszcza małych osiedlowych sklepów, które od jakiegoś czasu przegrywają walkę z lepiej zaopatrzonymi, dłużej otwartymi i tańszymi hiper-marketami.

Ciężko przekonać „obrońców polskiego interesu narodowego”, że żadna ustawa nie zniechęci zwykłych ludzi do robienia zakupów w dużych centrach handlowych. Jedną z zalet demokracji, nawet tej dopiero rozwijającej się i odrobinę „kulawej” jest to, że każdy może kupować co chce i gdzie chce. Nikt odgórnie nie może kazać nam nabywać wyłącznie polskiego makaronu w wyłącznie polskich sklepach. To samo dotyczy żarówek, jajek i chleba.
Najbardziej racjonalne argumenty nie docierają jednak do naszych elit politycznych, które zdecydowały się wypowiedzieć po raz kolejny wojnę nieuczciwej konkurencji. Mieczem którym mają zamiar ją pokonać jest znowelizowana ustawa, w wielu miejscach tak samo nielogiczna i niedopracowana jak sam pomysł walki.
Podobno pośpiech nie służy sprawie a jej szkodzi. Czy w tym przypadku zaszkodził? Czas pokaże. Nowa ustawa na pewno zaskakuje brakiem spójności, Pozostawia jednocześnie zdesperowanym właścicielom hipermarketów duże pole do popisu. Czym się można popisać? Przede wszystkim można udowodnić, że po raz kolejny stanowione przez parlament prawo jest tylko prawem papierowym a w rzeczywistości można je obejść bez żadnych konsekwencji.
Przechodząc do konkretów. Ustawa zakazuje sprzedaży premiowanej. Dla nie wtajemniczonych ( ewentualnie dla klientów sklepów osiedlowych gdzie takie zjawisko nie istnieje) należy się wyjaśnienie że jest to sprzedaż produktu do którego otrzymujemy prezent. W praktyce wygląda to tak ze kupując 1 kg cukru trzeci dostajemy gratis, kupując kawę dostajemy kubek, a kupując telewizor dostajemy do niego stolik. Wszystko było by w porządku ale w ustawie brak określenia jakie przedmioty mogą być dołączane, tzn. jakie przedmioty są tak mało wartościowe, że można je dodać do kupowanego produktu bez łamania nowego prawa. A jeśli nie ma dokładnego określenia co jest a co nie jest dopuszczane jako gratis to od razu nasuwa się myśl, że ten przepis można obejść.
Ustawa zakazuje również emisji kontrowersyjnych ostatnio bonów towarowych. Nie może zrobić tego właściciel jednego sklepu bo ogranicza on tym samym możliwości zarobkowe innych (nieuczciwa konkurencja). Ale jeśli takie bony zostaną wyemitowane przez kilku lub kilkudziesięciu handlowców sytuacja wydaje się dosyć trudna. Można zaskarżyć taką praktykę do sądu. Ale szansę na wygranie procesu są minimalne.
Kolejnym bublem prawnym jest zakaz sprzedaży towarów bez marży. Ale czy problemem jest ustalenie marży w wysokości 1 grosza? O tym posłowie już zapomnieli.
W taki sposób stworzona została kolejna fikcja prawa, która jeszcze przed wejściem w życie przestała się ”liczyć”. Sztaby prawników już zastanawiają się nad tym, którą lukę wykorzystać aby ich pracodawcy nadal mogli zarabiać nie łamiąc prawa. Większość społeczeństwa zastanawia się po co tworzone są przepisy prawne, których nikt nie będzie przestrzegał bo są skonstruowane w sposób co najmniej dziwny. Najbardziej należy współczuć sędziom którzy będą się zajmować w przyszłości sprawami dotyczącymi rozdanych koszulek i gratisowych płyt...
Od 10 listopada rząd i parlament walczy z „wielkim” handlem nowym mieczem. Ale nie zapominajmy, że ”kto mieczem wojuje ten od miecza ginie". Warto pomyśleć czy tak ma wyglądać nasz wolny rynek i nasza kapitalistyczna gospodarka...[ | ]


Lista komentarzy
Brak komentarzy.
Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Walut