Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama

www.centrumprasowe.net
www.e-commerce.pl
www.egospodarka.pl
www.eisp.pl
www.Senior.pl


R E K L A M AKingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednymWahadłowe drzwi
Agnieszka Rosa / 28.10.2002 18:15

Zbliżamy się wielkimi krokami do Unii Europejskiej. A może raczej Unia zbliża się do nas, bo my nadal tkwimy gdzieś między Zachodem a Wschodem, między kapitalizmem a post-socjalizmem, między wolnością rzeczywistą a tą zapisaną tylko w ustawie.

Wczoraj w przeddzień specjalnego szczytu Unii odbyły się w Brukseli rozmowy miedzy przywódcami dwóch z bardziej wpływowych i znaczących we Wspólnocie państw. Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder i prezydent Francji Jacques Chirac porozumieli się w sprawie finansowych warunków poszerzenia. Kraje kandydackie zostaną więc przyjęte do Unii w 2004 roku. Spełnia się więc marzenie polskich polityków, negocjatorów, urzędników, działaczy.
Wszyscy obawiali się, że Wspólnota „odeśle” ubogich petentów, zwłaszcza biorąc pod uwagę wielkie nakłady finansowe z jakimi wiąże się przyjęcie słabiej rozwiniętych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Stało się jednak inaczej. Będziemy w Unii już za dwa lata. Ale czy na pewno będziemy? Unia uchyla dziś przed nami swoje „wahadłowe” drzwi, ale czy starczy nam odwagi, samozaparcia i przede wszystkim rozumu aby nimi wejść i stać się prawdziwymi Europejczykami? Już niedługo czeka nas decydujące referendum dzięki któremu dowiemy się jakie jest realne poparcie dla polskich starań akcesyjnych. Coraz częściej obawiam się, że „zagapimy” się w wahadłowych drzwiach i przegapimy wyjście-wejście.
Wydawało mi się, że jednym problemem na ostatnim odcinku Polska-Unia jest umiejętność zaakceptowania i wzajemnego przystosowania. Z przerażeniem jednak zauważyłam ostatnio jeszcze jeden problem. O wiele poważniejszy. Ten problem to my sami. Młodzi ludzie, z którymi pracuje, uczę się, spędzam wolny czas powinni być polskim „napędem”, motorem działania. Dla nich, tzn. dla nas młodych, Unia jest szansą na lepsze, ciekawsze życie, jest szansą na lepszy start i samorealizację. Tak powinno być. A z każdym dniem widzę że jest inaczej. Widzę niechęć wobec Unii, wobec naszego przystąpienia, wobec samego pomysłu. Niemcy chcą wykupić naszą ziemię, reszta Europy chce zrujnować nasze rolnictwo, Euro doprowadzi naszą gospodarkę do zapaści. Będziemy traktowani jak ubodzy krewni, dopłaty nie będą pomocą a zasiłkiem, a chleb będzie kosztował 10 złotych. Takie opinie sama słyszałam. A ile jeszcze gorszych mnie ominęło?
Rządowa kampania prounijna wywołuje śmiech a nie zainteresowanie. Pan Bogusław Wołoszański jest niekwestionowanych autorytetem, ale dla ludzi pasjonujących się historią a nie dla studentów i licealistów lubiących gry komputerowe i dobrą zabawę. A to właśnie tacy młodzi ludzie już niedługo mogą mieć głos decydujący. Ludzie wykształceni, do których taka kampania powinna być skierowana już przeważnie dawno docenili pozytywne aspekty naszego przystąpienia do Unii i dlatego szkoda czasu i ciągle brakujących pieniędzy na ich przekonywanie. Trzeba trafić do tych którzy widzą w naszym staraniach próbę 4 rozbioru, zło konieczne, wymysł szalonego, przekupionego już rządu.
Wczoraj kanclerz Niemiec Schroeder zgodził się na dopłaty dla rolników już w roku przystąpienia nowych członków (od 25% ich pełnego poziomu). Ostateczny cel jest coraz bliżej. Być może został jeszcze tylko jeden zakręt na naszej drodze do UE. Pytaniem bez odpowiedzi pozostanie kwestia ostrości tego zakrętu. Obawiam się ze być może będziemy próbować go pokonać ze zbyt duża prędkością, Założyliśmy, że znajdziemy się w zjednoczonej Europie w momencie gdy Unia wyrazi na to zgodę. Nikt chyba nie brał pod uwagę, ze Unia nas zechce a my ją odrzucimy...

Wiosną otrzymamy odpowiedz. Oby była satysfakcjonująca.[ | ]


Lista komentarzy
Brak komentarzy.
Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdaniaGRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone