Prezydent ogłosił termin wyborów parlamentarnych
Autor, 04.08.2011 12:15

Wybory parlamentarne odbędą się 9 października i będą jednodniowe - ogłosił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent zaznaczył, że zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego nie było możliwe zarządzenie wyborów dwudniowych, choć sam jest zwolennikiem dwudniowego głosowania.


Prezydent podkreślił, że na frekwencji powinno zależeć wszystkim siłom politycznym, bo wyższa frekwencja oznacza silniejszy mandat. Zapowiedział, że będzie kontynuował dialog z partiami – już po wyborach – aby zmienić Konstytucję i umożliwić wybory dwudniowe. Prezydent wymienił też rozwiązania, które już podczas jesiennych wyborów będą ewidentnie korzystne ze względu na frekwencję, m.in. głosowanie przez pełnomocnika i głosowanie korespondencyjne.

Pytany o zaangażowanie w kampanię, zapewnił, że nie zamierza brać bezpośredniego udziału w kampanii wyborczej.

- Moje osobiste sympatie – bo przecież będę brał udział w głosowaniu - pewnie nie podlegają większym wątpliwościom ze strony dziennikarzy, ale rola prezydenta jest taka, że nie powinien - w imię dobrego obyczaju, a także dobrego sprawowania urzędu - angażować się w kampanię wyborczą żadnego konkretnego środowiska, nawet tego, z którym ewidentnie ma wiele wspólnych poglądów – powiedział Bronisław Komorowski.

Formalnie kampania wyborcza ruszy od dnia opublikowania zarządzenia prezydenta w Dzienniku Ustaw. Tegoroczne wybory odbędą się według przepisów kodeksu wyborczego, który wszedł w życie 1 sierpnia.

__________________________________________________________________

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone