Oskarżony o ludobójstwo Ratko Mladić zatrzymany
Autor, 26.05.2011 18:23

Ratko Mladić, oskarżony o liczne zbrodnie były dowódca Armii Republiki Serbskiej podczas wojny w Bośni w latach 1991-95, został zatrzymany.


Mladić był ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii. Postawiono mu 15 zarzutów kryminalnych, wśród nich: ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości. Był uważany za jednego z najbardziej skutecznych, a jednocześnie najbardziej okrutnych przywódców wojny. Oficerowie ONZ nazwali go "sadystycznym psychopatą", zaś miejscowi Muzułmanie "rzeźnikiem Bałkanów".

Główne oskarżenie wobec Mladica to przeprowadzenie masakry bośniackich muzułmanów w Srebrenicy w lipcu 1995 roku. Zginęło wówczas niemal 8 tysięcy ludzi, wśród ofiar przeważali mężczyźni i chłopcy. Mladić jest oskarżany także o rozpoczęcie kampanii ostrzału snajperskiego i bombardowanie Sarajewa.

Mladić został zatrzymany na terenie Serbii przez tamtejszą policję. Informację o jego uwięzieniu potwierdził prezydent Boris Tadić.

Jak informują serbskie media, nie był przebrany, nie zapuścił brody. Ukrywał się pod imieniem Milorad Komadić. Poza trzymaniu współpracował z funkcjonariuszami. Trwają przesłuchania i przygotowania do postawienia aktu oskarżenia. Media podają, że generał jest w złym stanie psychicznym i fizycznym, w trakcie przesłuchań miał zemdleć.

Mladić od 14 lat był poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał ds. Zbrodni w byłej Jugosławii. Wszczęta została już procedura ekstradycji Ratko Mladicia do ONZ-owskiego trybunału w Hadze.

__________________________________________________________________

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone