Premier udaje się na szczyt Rady Europejskiej
Autor, 15.09.2010 15:59

16 września premier Donald Tusk weźmie udział w posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli. Przedmiotem obrad będzie rozwój polityki zewnętrznej Unii Europejskiej oraz kwestie gospodarcze.

Pierwszą część obrad szefowie państw i rządów państw członkowskich poświęcą debacie na temat rozwoju stosunków Unii Europejskiej z jej strategicznymi partnerami. W dialogu o globalnych wyzwaniach ważne jest wypracowanie wspólnego stanowiska Unii Europejskiej. Istotną częścią dyskusji, z udziałem ministrów spraw zagranicznych, będą relacje ze wschodzącymi mocarstwami w Azji. Temat rozmów jest związany z dwustronnymi szczytami, organizowanymi przez UE jesienią br., a także listopadowym szczytem G20 w Seulu i konferencją klimatyczną w Cancún.

Obrady nad polityką zewnętrzną Wspólnoty będą uwzględniały również problemy stabilności i bezpieczeństwa Unii, w tym perspektywy przyjmowania nowych członków. Poruszona ma być także kwestia budowania silnych relacji politycznych i gospodarczych, z najsilniejszymi państwami poszczególnych regionów, w tym największymi krajami Azji – Chinami i Indiami.

Kraje te odgrywają istotną rolę w polskiej polityce zagranicznej. W 2008 r. premier przebywał z oficjalną wizytą w Chinach, natomiast na początku września br. odwiedził Indie oraz Wietnam.

Wizyta w Indiach była, poza wzmocnieniem współpracy gospodarczej, okazją do nawiązania politycznych relacji przed szczytem UE – Indie planowanym na II połowę 2011 r., kiedy Polska będzie sprawowała prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Drugim tematem dyskusji podczas posiedzenia będą kwestie gospodarcze oraz podsumowanie osiągnięć specjalnej grupy ds. zarządzania gospodarczego (task force), powołanej przez Radę Europejską w marcu br. Walka z kryzysem negatywnie wpłynęła na stan finansów publicznych w wielu państwach członkowskich, przyczyniając się do wzrostu wydatków i ograniczenia dochodów. Głównym zadaniem grupy jest wypracowanie skutecznych metod walki z tymi zjawiskami poprzez lepszą koordynację, a także ochronę wspólnego rynku prowadzoną przy pomocy bieżących ocen i nadzoru nad sytuacją gospodarczą w poszczególnych państwach.

Przed posiedzeniem Rady Europejskiej planowane jest spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem przewodniczącego Rady Hermana van Rompuya. Podczas spotkania premier Republiki Słowacji Iveta Radicova przedstawi priorytety prezydencji Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej. Słowacja objęła roczne przewodnictwo 1 lipca 2010 r.

__________________________________________________________________

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone