Tusk i Putin w Katyniu
Autor, 07.04.2010 12:47

Premier Donald Tusk razem z premierem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem wezmą udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej. Po zakończeniu ceremonii w Katyniu premierzy udadzą się do Smoleńska gdzie odbędą rozmowy dwustronne oraz spotkają się z Grupą ds. Trudnych.

Uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu obejmą m.in. apel pamięci oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy przez premierów. Donald Tusk oraz Władimir Putin wmurują również kamień węgielny pod Świątynię Zmartwychwstania Chrystusa.

W Smoleńsku obaj premierzy spotkają się z Przewodniczącymi Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Następnie dojdzie do spotkania „w wąskim gronie” premiera Donalda Tuska i premiera Władimira Putina.

Do Zbrodni Katyńskiej doszło w 1940 roku. NKWD zamordowało przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR ponad 20 tys. obywateli polskich - jeńców wojennych osadzonych w specjalnych obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz osób cywilnych, aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. W skład tej grupy wchodzili zarówno oficerowie Wojska Polskiego, jak i oficerowie i podoficerowie Policji Państwowej i KOP.

Ofiary dokonanej zbrodni zostały pogrzebane w zbiorowych mogiłach - w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru i Piatichatkach na przedmieściu Charkowa.

www.senior.pl

__________________________________________________________________

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone