Wycofujemy się z "pierwiastka"?
Autor, 11.06.2007 10:21

Z rządowych dokumentów znika drażniący inne stolice "pierwiastek kwadratowy". W dokumentach negocjacyjnych przygotowywanych przed szczytem UE w Brukseli mowa jest teraz o równości i demokracji - donosi "Gazeta Wyborcza".

Według dziennika, rząd Jarosława Kaczyńskiego chce ostatnim rzutem na taśmę przekonać partnerów do swej koncepcji podejmowania decyzji w Unii. Podejmowane są próby szukania kompromisu i poparcia w Europie.

Nasz kraj nie rezygnuje z forsowania systemu głosowania opartego na pierwiastku kwadratowym z liczby ludności, który osłabia największe kraje UE. W dokumentach ani razu nie wymieniamy już jednak słowa pierwiastek. Polski pomysł był bowiem dotąd powszechnie krytykowany w Unii - wsparcia udzieliły nam tylko Czechy.

Teraz system pierwiastkowy będziemy sprzedawać jako ulepszoną, bardziej demokratyczną podwójną większość. W traktacie konstytucyjnym, który nie wszedł w życie, zapisano system podwójnej większości zakładający, że do podjęcia decyzji trzeba co najmniej 15 państw Unii, reprezentujących co najmniej 65 proc. jej ludności.

"Głównym celem polskiej propozycji jest zapewnienie równowagi między dużymi, średnimi i małymi państwami pod względem siły głosu w radzie" - czytamy w cytowanym przez "GW" dokumencie.www.centrumprasowe.net, www.polska.pl

__________________________________________________________________

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone