"Gazeta Wyborcza": Prezydencka łaska dla Sobotki?
Autor, 05.12.2005 10:00

Prezydent Aleksander Kwaśniewski rozpoczął procedurę ułaskawienia w trybie nadzwyczajnym Zbigniewa Sobotki - donosi "Gazeta Wyborcza". Były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji został skazany na 3,5 roku więzienia w procesie o przeciek starachowicki.

Zbigniew Sobotka sam zpoprosił prezydenta o ułaskawienie. Aleksander Kwaśniewski zwrócił się już do ministra sprawiedliwości o przekazanie mu akt sprawy. Zgodnie z prawem Zbigniew Ziobro musiał więc wszcząć procedurę ułaskawieniową, ale podkreśla swoje zdumienie i opinię, że brak jest prawnych okoliczności do ułaskawienia.

Chcąc ułaskawić Sobotkę Aleksander Kwaśniewski musi się spieszyć - do końca jego kadencji zostało już niewiele czasu. Prezydent wybrał więc rzadko stosowany tryb nadzwyczajny, w którym sąd nie musi wypowiadać się w sprawie ułaskawienia, co przedłuża całą procedurę.

Zbigniew Sobotka został skazany dwa tygodnie temu przez Sąd Apelacyjny w Krakowie. Sąd uznał, że wiceszef MSWiA ujawnił posłom SLD Henrykowi Długoszowi i Andrzejowi Jagielle informacje o planowanej akcji CBŚ w Starachowicach. Dzięki temu Jagiełło mógł ostrzec swoich kolegów ze starachowickiego samorządu, którzy mieli związek z przestępcami, co wiązało się z narażeniem życia i zdrowia rozpracowujących sprawę policjantów.

Według "GW" zarówno w kręgach SLD jak i PiS pojawiła się opinia, że powodem wszczęcia postępowania w sprawie ułaskawienia Sobotki jest obawa, że w więzieniu mógłby on zacząć "sypać" i wskazać inne osoby współodpowiedzialne za wybuch afery starachowickiej.

www.centrumprasowe.net, www.polska.pl


__________________________________________________________________

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone