CIA ma agentów w al-Kaidzie
Autor, 25.07.2004 09:36

Agenci CIA działają wewnątrz siatki terrorystycznej Osamy bin Ladena - informuje dziennik "Washington Post". Ludzie CIA nie zdołali jednak dotrzeć do stanowisk pozwalających na uczestnictwo w debatach o najważniejszych planach al-Kaidy.

"Nie są oni szeregowymi bojownikami, ale też nie należą do kręgu przywódców" - poinformował wysoko postawiony przedstawiciel CIA. Agenci to Afgańczycy, Pakistańczycy i Uzbecy, a także inne osoby rekrutowane i prowadzone przez oficerów CIA. Rozmówca "Washington Post" poinformował, że ludzie CIA znajdują się na wyższych pozycjach niż jeszcze trzy lata temu, gdy zaatakowano budynki World Trade Center.

Korzystając z informacji od agentów, wywiadu elektronicznego, zdjęć satelitarnych oraz znacznej pomocy wywiadów innych państw, Stany Zjednoczone ujęły bądź zabiły dwie trzecie z najważniejszych doradców bin Ladena. Udało się zapobiec zamachom na ambasady USA, amerykańskie i zagraniczne samoloty, a także statki i inne cele.

Przedstawiciele CIA po raz pierwszy rozmawiali z przedstawicielami mediów o swoich agentach i innych krokach podejmowanych w celu rozbicia al-Kaidy. Trzech wysoko postawionych przedstawicieli CIA rozmawiało z dziennikarzami pod warunkiem, że nie zostanie ujawniona ich tożsamość. Rewelacje te są odpowiedzią na krytykę agencji ze strony komisji badającej wypadki z 11 września. CIA została skrytykowana przede wszystkim za brak osobowych źródeł informacji w organizacji bin Ladena.
www.centrumprasowe.net, www.gery.pl

__________________________________________________________________

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone