Taka jest prawda – nieprawda...
Autor, 18.03.2003 17:45

Konieczne są kompromisy. Taka jest prawda, nieprawda, i innej prawdy nie ma, ideały nijak się mają do rzeczywistości. I choć nie da się pasować idei do fałszu, to tak właśnie konstruowana jest teraźniejszość; teraźniejszość medialna, wykreowana, sterowana.

Prawo dżungli: silniejszy wygrywa, przyjmuje dziś zmodyfikowaną formę: „plastyczny” wygrywa i... rządzi (i bynajmniej nie o zdolności manualne tu chodzi).
Przez „plastyczność” rozumiem umiejętność dostosowania się, wykorzystywania aktorskich wręcz talentów, nową nowomowę stosowaną, medialne uśmiechy, gesty i zagrywki, opanowaną do perfekcji metodę: zrób kabaret, po prostu zrób kabaret. Bo na kabarecie właśnie, na „komiźmie pomyłek” wszystko się w naszej Polsce opiera. Kategoria „plastyczności” przyjmuje tu formę groteskowego monstrum – śmieszy, bowiem jest zauważalna i nie sposób jej ukryć nawet pod płaszczykiem pseudointelektualności; irytuje – bo jest wszechobecna, pojawia się tam gdzie być nie powinna; straszy – bo nie sposób ją pokonać.
Monstrum „plastyczności” jest panem obrad wielce szanownej, ostatnio nam panującej, Komisji Śledczej, mało epidemia w formie zmodyfikowanej przekłada się na kolejne urzędy, instytucje, persony. Obrady szacownej dziesiątki miały być dowodem na prawdę polskiej demokracji, a tymczasem to jedynie pretekst. Dziesiątka bowiem owszem drąży, szuka, docieka tylko czy rzeczywiście prawdy? Mam wrażenie, że o tym, podczas delektowania się własnymi poglądami, wynurzeniami, podczas usilnego trzymania zaplanowanego „fasonu” siebie szacowna dziesiątka zapomniała. Wygląda na to, że wszelkie brudne fakty wykryte stanowią jedynie element uboczny pracy nad kreacją własnego (często żałosnego) wizerunku. Społeczeństwo więc śmieje się i płacze jednocześnie, społeczeństwo bowiem (wbrew opinii poniektórych) jest świadome, wbrew pragnieniom niektórych – rozumie.
Komisja z rzadka zwraca uwagę na ów element uboczny swojej pracy: fakty, ale opinia to widzi, widzi to naród, widzą media. Rodzi się kolejna „plastyka”, kolejne, w pewnym stopniu kamuflujące, działanie. Trzeba bowiem zatrzymać machinę jaką poruszyła afera tzw. Rywina, trzeba załagodzić i znowu odpowiednio zagrać.
Do tego dochodzi mała wojna w Magdalence i decyzje o dużej wojnie w Iraku (za każdym razem o zabijaniu) – dobrego polityka poznasz po działaniach w czasach trudnych, w czasach kryzysu, a w Polsce mamy właśnie ich apogeum.
Sposobów na zaistnienie na polskiej scenie (nie)politycznej jest wiele. Można więc, wygrać casting na rolę w przodującym polskim kabarecie, można powiedzieć coś zawile mądrego, można udać działanie, jeśli to nie pomoże można pokrzyczeć z mównicy sejmowej, można też nawoływać na ulicy. „Plastyka” siebie tym skuteczniejsza im bardziej podatny jest odbiorca. Można... przekonać rzesze rolników, że protest to ostatnia nadzieja, że państwo przecież musi dać, musi się zaopiekować... I można mamić rozgoryczonych ludzi, i kierować ich pod skrzydła kolejnego demagoga, który znowu zakrzyczy: tym razem z ambony najjaśniejszego polskiego sanktuarium: „precz” ze Zjednoczoną Europą, precz z liberalnymi mediami, „tak” dla „Trwam” i dla ojca Rydzyka.
Machina się kręci, a „biedny”, „mały” Polak chcąc nie chcąc w niej uczestniczy. I bezradnie patrzy, jak kraj podobnie jak ryba gnije od głowy – niekoniecznie rozumnej.

__________________________________________________________________

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone