Oscar dla Michnika
Autor, 18.02.2003 17:24

Pociąg do Hollywood podstawia się na peron... - zapowiedź z dworcowego megafonu brzmi niby normalnie, ale czemu - zamiast konduktorów - przy wagonach plączą się prokuratorzy?

Lawina oscarowych nominacji dla "Pianisty" podekscytowała nie tylko kinomanów, ale przede wszystkim czujnych funkcjonariuszy organów ścigania w kilku krajach. W Polsce, bo paszport producenta "Pianisty" - Lwa Rywina, ciułacza korupcyjnych prowizji, leży zdeponowany w prokuratorskiej szufladzie. W Ameryce - bo ciągle ważny jest list gończy wydany w sprawie Polańskiego za jego dawne amory z jakąś Lolitką. Może więc naszego Romana ucapić w Stanach byle stójkowy, który sobie przypomni, jaki obrazek wisi na ścianie w komisariacie. I może być niezły obciach, gdy światowych twórców kina za łeb wezmą mundurowi. Kogo więc wywoływać będą podczas nocy Oscarów? Słusznie lęka się o puste fotele w Hollywood Daniel Olbrychski, który napisał własnoręcznym listem do gazety, że Rywina trzeba z kraju wypuścić, bo inaczej będzie to strata dla "reprezentacji kultury polskiej w świecie" i że "będzie to z korzyścią dla szeroko pojętej tolerancji". A on, czyli filmowy Jędruś Kmicic, daje parol, że Rywin po imprezie na pewno do ojczyzny powróci.
Niespecjalnie nas ta obrona Częstochowy przekonuje. Kandydatem optymalnym do Oscara, choć siłą rzeczy - zastępczym, byłby według nas Adam Michnik. Paszport ma, na bilet go stać, wstydu nie przyniesie. Nie zrobił on co prawda kariery jako spiker radiowy, ale od ponad tygodnia hipnotyzuje polską telewidownię, jąkając się godzinami na wszystkie tematy, ze szczególnym uwzględnieniem Rywinowego łapownictwa, niepokalanej spółki Agora oraz ze wszech podejrzanego publicznego prezesa Kwiatkowskiego. Tego ostatniego Komisja chwyciła się jak tonący brzytwy i - uzasadniając swój byt - zdecydowała go zawiesić. Entuzjazmu Komisji jednak nikt nie podzielił i trzy dni widowiska diabli wzięli. Mówiąc serio, dawno nie było w publicznej telewizji równie fascynującego reality show, spektaklu jednego aktora i teatru sensacji razem wziętych. Michnik, niczym Laurence Olivier, trzyma w napięciu miliony ludzi, słuchających o rzeczach, które dotąd pokazywały tylko ambitniejsze filmy fabularne. Przypuszczam, że wbrew własnej woli stał się Michnik ojcem politycznego teatru telewizji, w którym nie liczą się didaskalia, tylko charyzmat głównego bohatera.
Widzimy jasną przyszłość przed taką konwencją, w której jeden aktor zgromadzi rzeszę wyznawców. Telewizja Trwam, najmłodsze dziecko bezżennego redemptorysty Tadeusza Rydzyka, będzie się opierała na charyzmatycznej wizji ewangelizacji, uprawianej dotąd przez Radio Maryja. Będzie w ramówce katecheza i wiadomości, filmy przyrodnicze i obrazy nie przerywane. Pewną taką nowością może być natomiast zakonny teatr telewizji, zupełne novum w mediach krajowych. Nic w tym zaskakującego, tym bardziej że demontaż łódzkiego Teatru Nowego trwa, prezydent Kropiwnicki nakaz ojca dyrektora wypełnił co do joty. Zaangażowano najlepszego z najgorszych reżyserów, wyrzucono dotychczasowych szefów, zaś bractwo komedianckie zaczęło się do siebie zwracać po bożemu "Bracie"... lub "Siostro...", przygotowując do rychłego, duchownego kierownictwa. Teatru Nowego w Łodzi nikt już dziś nie chce, nic zatem prostszego, jak włączyć Teatr w strukturę Telewizji Trwam i zacząć produkcję. Przepraszam, ewangelizację.
Pomysł z łódzkim teatrem, otwiera przed telewizją Tadeusza Rydzyka nowe, nieznane dotąd możliwości programowe. Redakcję sportową Telewizji Trwam oprzeć można na upadłej szczecińskiej Pogoni, a redakcję ekonomiczną na weteranach ze Stoczni Gdańskiej. Jeśli znajdzie się miejsce na takie przyziemne sprawy między pacierzem a reklamami.

źródło:www.angora.com.pl

__________________________________________________________________

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone