Wiadomości dnia
Świat
Polska
Samorząd
Przegląd prasy
Integracja europejska

Słownik polityczny
Napisz do nas
Poleć znajomym
Reklama



R E K L A M A



Kingston: nowy dysk SSD
Laptopy TOSHIBA: nowe modele
PARP wspomaga rynek franczyzy
Nowe serwery sieciowe QNAP
Formularz ZUS IWA: zmiany w 2010r.
PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009
Zakaz palenia: nowe regulacje wg KPP
Transcend: czytnik kart i hub USB w jednym


Oscar dla Michnika
Henryk Martenka / 18.02.2003 17:24
Pociąg do Hollywood podstawia się na peron... - zapowiedź z dworcowego megafonu brzmi niby normalnie, ale czemu - zamiast konduktorów - przy wagonach plączą się prokuratorzy?

Chora i zdrowa demokracja
Adam Maksymowicz / 18.02.2003 14:52
Polska demokracja jest chora, nie oznacza to wcale, że gdzie indziej jest ona zdrowa, może przeżywa tam tylko większe lub mniejsze trudności. Krótko mówiąc, nie bardzo jest z kogo brać przykład w międzynarodowym systemie państw, które same siebie nazywają demokratycznymi. Współczesna ideologizacja tego systemu sprawowania rządów wypacza je i kieruje ku „standardom”, „normom” i „zasadom poprawności politycznej”, które narzucane są międzynarodowej społeczności przez bogatych i wpływowych sponsorów, zainteresowanych takim właśnie, a nie innym pojmowaniem zasad demokracji. Nie trzeba dodawać, że zainteresowani narzucaniem swojego punktu widzenia demokracji osiągają konkretne i wymierne zyski z jego stosowania i upowszechniania.

Czy możliwy jest sojusz liberalizmu i chrześcijaństwa?
Piotr Wróbel / 18.02.2003 13:49
Od lat na ideowej scenie obserwować możemy wyścig pomiędzy dwoma światopoglądami: liberalnym i chrześcijańskim, gdzie nagrodą dla zwycięzcy - jak sądzą obie konkurujące ze sobą strony - jest, skromnie rzecz nazywając - "rząd dusz". Czasem jednak da się słyszeć głos kogoś, kto nie rozumiejąc do końca, o co właściwie kruszy się tu kopie, chciałby kibicować obu. I z tym jest największy kłopot, bo jak przekonać kogoś, kto uważając siebie za liberała, a więc kogoś o swobodnym podejściu do sprawdzonych prawideł myślenia, nie widzi problemu w łączeniu wartości chrześcijańskich z liberalnymi. Nie dość na tym. Chciałby nawet, swój synkretyzmem podszyty optymizm, propagować jako najbardziej chrześcijański i biblijnie uzasadniony!

Dr Mengele z sierpem (i młotem)
Janusz Korwin-Mikke / 11.02.2003 17:59
W prasie, w radio i w TV trwają obecnie dyskusje nad systemem dopłat do rolników. Rolnicy wielkotowarowi (cokolwiek by to miało znaczyć) twierdzą, że dopłaty od hektara ich dobiją – natomiast „małotowarowi” twierdzą, że dopłaty do produkcji spowodują, że będą musieli zabić chaty gwoździami i powiększyć liczbę bezrobotnych w miastach.
Powiedzmy, że obie strony mają rację. Co z tego wynika?

Znów rżną głupa
Janusz Korwin-Mikke / 11.02.2003 17:56
Po demonstracjach taksówkarzy, które odbyły się 27.I, JE Grzegorz W. Kołodko pojawił się w reżymowej telewizji – i na pytanie Kamila Durczoka: „czy...” odparł zdaniem, za które powinien chyba w moim „Najwyższym CZAS!”-ie otrzymać Nagrodę Kwaśnego Ogórka przyznawaną za Największe Głupstwo tygodnia.
Powiedział był mianowicie, że „wprowadzenie kas fiskalnych na pewno nie zrujnuje taksówkarzy, ponieważ nie jest to intencją Rządu!!!”

Uskok
Martenka / 06.02.2003 13:09
Przez Europę przebiegło polityczne drżenie, potem coś tąpnęło i na plastycznej mapie kontynentu pojawił się wyraźny, głęboki uskok tektoniczny. Europa, do minionego tygodnia unijnie jednolita, w ciągu kilku godzin w nieodwracalny sposób podzieliła się na sojuszników George’a Busha i przeciwników George’a Busha. Amatorów wojny i rzeczników dyplomatycznej perswazji. Uskok, jak to zwykle w tektonice, nie przebiega wzdłuż umownych, politycznych granic kontynentu, ale brutalnie rwie pół wieku istniejącą – zdawałoby się – stabilną strukturę. Z godziny na godzinę, odwrotnie proporcjonalnie do uspokajających oświadczeń, Europa zmieniła swoje oblicze.

Prezydenckie Opus Dei?
Krzysztof Różycki / 05.02.2003 17:48
Przed wojną ulica Ordynacka w Warszawie była znana z murowanego cyrku braci Staniewskich. Po wojnie z siedziby Zrzeszenia Studentów Polskich. Dziś dawni działacze zrzeszenia, skupieni w Stowarzyszeniu Ordynacka, piastują najważniejsze stanowiska w państwie.

W poszukiwaniu "eurosceptyków"...
Tomasz Sadowski / 24.01.2003 16:14
Większość wypowiedzi tzw. eurosceptyków pozwala podzielić ich na (z grubsza) trzy rodzaje: Wizjonerów, Hippisów, Szperaczy.


Narodziny oligarchii
Ryszard Bugaj / 22.01.2003 16:59
Elementy systemu oligarchicznego są w Polsce coraz silniejsze, a demokracja słabnie. Tego zdaje się dowodzić opisana przez "Gazetę Wyborczą" afera korupcyjna z Lwem Rywinem w roli głównej.

Rządowe roszady na Nowy Rok
radek turkiewicz / 08.01.2003 17:46
Tego się można było spodziewać. Po nowym roku Leszek Miller wymienił kilku ministrów swojego rządu. Na dziennikarskich giełdach bliżej odwołania były jednak zupełnie inne osoby. Spodziewano się raczej dymisji minister edukacji Krystyny Łybackiej i mocno krytykowanego ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego, który reformując po raz kolejny państwową opiekę zdrowotną wprowadza coraz większy chaos. A zadłużenie służby zdrowia rośnie. Liczono się także z dymisją „winietou” czyli wicepremiera i ministra infrastruktury Marka Pola, który zaskarbił sobie miliony polskich kierowców propozycją odpłatności za używanie dróg w formie winietek. I dziwnym trafem nie ma jeszcze propozycji odpłatności za używanie, przez pieszych, chodników. Wydaje się jednak, że premier czeka dopiero na efekty pracy swojego zastępcy z nadania UP i trudno mu się dziwić. Tym bardziej, że ławka UP jest krótka.

<< Poprzednie  | 1  | < 2 >  | 3  | Następne >>
Czy dojdzie do II tury wyborów prezydenckich?
Tak
Nie
Nie mam zdania



GRUPY DYSKUSYJNE
pl.biznes
pl.biznes.banki
pl.internet.polip
pl.praca.dyskusje
pl.praca.oferowana
pl.praca.szukana
pl.soc.prawo
pl.soc.prawo.podatki
R E K L A M A


aktualności | partie | wybory | integracja europejska | publicystyka | katalog stron
słownik polityczny | napisz do nas | poleć znajomym | reklama

© 2002 Wybory.com.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone
Dobry tani hotel warszawa